窪蹋勛圖厙

Image
(Photo: Inga Hendrickson)

The Best Energy Food of 2016

Published: 
Image
(Photo: Inga Hendrickson)

New perk: Easily find new routes and hidden gems, upcoming running events, and more near you. Your weekly Local Running Newsletter has everything you need to lace up! .

Snacks to keep the engine running all day.

(Bogg's)

Boggs Trail Butter

Nutrient-dense peanut butter, nuts, dried fruit, and honey give Trail Butter its punch. Tuck a few packets into a jacket pocket for a creamy pick-me-up on long off-road journeys.

Price $11 for 6

(Taos Mountain Energy Bar)

Taos Mountain Energy Bar

The toasted coconut bar from Taos Mountain combines non-GMO almonds, coconut, honey, and sea salt for a tasty treat. Bonus points for the chewy, cookie-like texture.

Price $35 for 12

(ProBar)

ProBar Base

Ditch the morning java for the ProBar Base, which packs 55 milligrams of caffeine into each package. Thats less than youd get in a cup of coffee, but enough to power you through sessions at the gymminus the crash.

Price $3

(Perky Jerky)

Perky Jerky

Gnawing on tough, dried-out jerky is a bit like trying to eat your leather belt. Enter Perky Jerky, which is tender, lean, and packed with flavor.

Price $5

(Honey Stinger)

Honey Stinger Protein Chews

Okay, so this is basically candy. But when youre looking for a quick, clean burn, thats all you need. Five grams of plant-based protein per serving helped justify slamming these down three at a time.

Price $2.50

(The Better Beast)

The Better Beast

No meat here. Just peanut butter, with eight grams of carbs and 12 grams of protein (33 percent more than the typical spread) per bar.

Price $10

(Evol)

Evol Fajita Cups

Say hello to next-gen frozen food for millennials. These bowls are organic, healthy, and, most important, delicious. At 170 calories per serving, theyre ideal as a pre-run snack.

Price $2.99

(Tsamma)

Tsamma Watermelon Juice

Studies have shown that watermelon may reduce muscle soreness and improve heart rate recovery. We dont know about that, but with no added sugar, this drink goes down like water, only tastier.

Price $30 for 12

Popular on 窪蹋勛圖厙 Online